Ana Sayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Referanslarımız | İletişim
Ürün Kategorileri
Çiçekler
Süs Bitkileri
Meyve Fidanları
Peyzaj Uygulaması, Çimlendirme ve Çim Tohumları
Peyzaj Sulama ve Damlama Sulama
Plastik ve Toprak Saksılar
Toprak, Torf Karışımları, Gübre
Tarım ve Sulama Aletleri
Yöresel Ürünler
Çeşitli Bilgiler
Telefonlarımız
KARGO HİZMETİMİZ YOKTUR
Çıplak Köklü Fidan Özellikleri
     Çıplak Köklü Fidan Özellikleri

ÇIPLAK KÖKLÜ FİDAN ÖZELLİKLERİ: Fidanlar 1 yaşlıdır. Fidanlarımız, kamu kuruluşlarının denetiminde üretilmiş olup hastalık ve zararlılar bakımından “temiz” ve Tarım Bakanlığı’ndan sertifikalıdır. Fidanlarımızın hepsi aşılı ve standart fidandır. Fidanların budama öncesi boyları 2.5 – 3.0 metredir. Fidanlar dikim budaması ( kök ve gövde ) yapılarak kargoya verilir. Budama sonrası fidanların ortalama boyları 1- 1.5 mt civarındadır.  

GENEL BİLGİ: Çıplak köklü fidanlar kök çalışması olmadığı için bu dönemde sökülebilir ve nakledilebilir. Buna rağmen, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde dikim işlemi gerçekleştirilmeli, köklerinin hava ile teması kesilmelidir.

TÜPLÜ FİDAN ÖZELLİKLERİ: Fidanlar aşılama yapılmasından sonra 2 ya da 3 yaşlıdır. Boyları 1.30 - 1.50 m civarıdır. 2 veya 3 senedir tüplenmiş olarak bekletilen fidanların tamamen köklenmiş olmaları tutmama riskine karşın dikimde büyük avantaj sağlamaktadır. Dolayısıyla tüplü fidanlar çıplak köklü fidanlara göre her zaman daha avantajlıdır. Ancak tüplü fidanlarında canlı olduğunu düşünürsek gerekli bakımları ( sulama, ilaçlama, gübreleme, budama vb. ) yapılmaz ise her türlü risk söz konusudur. Tüplü fidanlar kök bloğu üzerinde küçültme yapılarak kargoya verilir. Fidan bu şekilde hiç bir müdahaleye ihtiyaç duymadan dikime hazır hale gelmiş olur. Tüplü fidanların kökünü hiçbir şekilde dağıtmadan dikmek önemlidir. Fidanın köklenerek sardığı toprak kütlesi köklerin barınağıdır. O kütleyi dağıtmak fidanın yaşamını sürdürdüğü evini yıkmak gibidir.
uruncim